АТЕРОСКЛЕРОЗ:  СТЕРЕЖІТЬСЯ   БЛЯШОК!

Дата: 17.01.2023 14:33

Фото без описуАтеросклероз часто називають  хворобою любителів надмірностей. Вона характеризується утворенням жирових бляшок на стінках артерій. А це найчастіше трапляється в людей, які віддають перевагу смачнішій їжі, міцнішому алкоголю, та ще  й  цигарці «на закуску».

Цифри і факти
• Атеросклероз є  одним з найпоширеніших судинних захворювань, яке вражає середні та великі артерії.
• «Поганий»  холестерин (а точніше, ліпопротеїди низької щільності)  накопичується на стінках артерій і утворює тверді структури, які називають атеросклеротичними бляшками.
• Поступово бляшки звужують просвіт артерій і роблять їхні стінки менш еластичними, що ускладнює потік крові.
• Якщо уражаються коронарні (серцеві) артерії -  сповільнюється або практично припиняється приплив крові до серця. Це спричиняє біль у грудях - стенокардію.
• Якщо судини закупорюються щільно, то нестача живлення серцевого м'яза спричиняє розвиток серцевого нападу - інфаркту.
• У багатьох країнах світу   атеросклеротична хвороба серця є найпоширенішою причиною смертності. Приміром, у 2018-2020 роках цей показник у Польщі становив 40%, у Швеції –32%.
• В Україні за цей період атеросклеротична хвороба серця стала причиною смертності 35% усіх летальних випадків. Найбільший відсоток померлих зафіксовано  у Вінницькій, Чернігівській, Кіровоградській та Чернівецькій областях.
• На Житомирщині у 2020 році 6869 мешканців  померли від атеросклеротичної  хвороби серця, у 2019 році - 6495 чоловік, у 2018 році – 6566. Найчастіше подібні випадки зафіксовано у тодішніх  Малинському та Новоград-Волинському районах.

Чинники появи атеросклерозу
•  Куріння
•  Зловживання алкоголем
• Ожиріння
• Гіпертонія
• Неправильне харчування, вживання надмірної кількості тваринних жирів
• Високий рівень холестерину в крові
• Діабет
• Спадкова схильність (атеросклероз у близьких родичів)

Симптоми атеросклерозу:
• біль за грудиною;
• задишка;
• часті головні болі;
• запаморочення;
• шум у вухах;
• значно знижується працездатність;
• з’являється синдром підвищеної стомлюваності, який може призводити до стресу, депресії;
• загальне нездужання;
• підвищується артеріальний тиск;
• погіршення пам’яті;
• ноги набрякають, виникає оніміння;
• на пізніх стадіях відсутність допомоги призводить до втрати орієнтації в часі, просторі.

Потенційні наслідки атеросклерозу
• Атеросклеротична бляшка або її частина можуть відірватися і разом із потоком крові почати подорож артеріями. Бляшки застряють у дрібніших судинах, блокують рух крові по них і спричиняють порушення кровопостачання цілих ділянок тканини.
• Якщо закупорюється судина кінцівки, через відсутність живлення і кисню гинуть м'язи, і починається гангрена. А якщо бляшка досягає артерій мозку і застряє в них, розвивається інсульт.
• У деяких випадках атеросклеротичні бляшки розтягують окремі ділянки артерії, спричиняючи утворення аневризми - випинання стінки артерії через її потоншання та розтягування.
• Симптоми атеросклерозу непомітні доти, доки бляшки не обмежують або не блокують кровотік в артеріях. Про можливий початок атеросклеротичного процесу свідчить тільки підвищення систолічного (верхнього) тиску.

Профілактика атеросклерозу
•  Киньте палити.
• Відмовтеся від вживання алкоголю.
• Уникайте їжі з високим вмістом жиру, особливо тваринного, і холестерину.
• Щодня включайте в раціон кілька порцій будь-яких овочів і фруктів.
• Не рідше двох разів на тиждень їжте рибні страви. Переважно відварна та запечена риба.
• Робіть вправи або знайдіть собі інше фізичне навантаження - протягом 30 хвилин на день (якщо ви маєте нормальну масу тіла)  або 60-90 хвилин (якщо маєте надмірну вагу).
• Контролюйте свій кров'яний тиск. Негайно зверніться до лікаря, якщо ваш тиск вищий за 140/90 мм рт. ст. А якщо у вас діабет, хвороби нирок, або вже був інсульт чи інфаркт - то приводом   для звернення до лікаря є тиск вище 130/80 мм рт. ст.
• Кожні п'ять років перевіряйте рівень холестерину в крові. У дорослої людини концентрація ліпопротеїнів низької щільності («поганого холестерину») не повинна перевищувати 130-160 мг/л. Якщо у вас уже є діабет або хвороби серця - то рівень «поганого холестерину» вище 100 мг/л є підставою для термінового звернення до лікаря.

Відділ  комунікації, організаційної та
інформаційно-роз’яснювальної роботи
ДУ «Житомирський обласний центр контролю
та профілактики хвороб  МОЗ України»