Степан Бєльський - першовідкривач ільменіту на Поліссі
Першовідкривачем ільменіту на Полісся є український учений Степан Володимирович Бєльський – геолог, картограф, краєзнавець. Народився С.В. Бєльський 8 січня 1866 р. у місті Борзні Чернігівської, в учительській родині. У 1894 р. він закінчив Петербурзький гірничий інститут, згодом служив військовим картографом.
Від 1907 р. і до останніх днів життя Степан Бєльський досліджував корисні копалини сучасних Житомирської, Рівненської та Волинської областей. У 1919 р. С.В. Бєльський призначений на посаду завідувача кафедрою кристалографії, мінералогії та геології Волинського інституту народної освіти (тепер Житомирський державний університет ім. Івана Франка). У 1928 р. він став професором геології Житомирського сільськогосподарського інституту, водночас (від 1929 р.) працював старшим геологом Українського геологічного тресту.
У 1921 р. Степан Бєльський розпочав планові дослідження земних надр Волинської губернії. У 20–30-тих рр. експедиціями під керівництвом професора С.В. Бєльського відкрито промислове родовище гранітів, вогнетривких глин, польового шпату, каоліну, кварцитів, ільменіту, топазів. Саме у ці роки ученим були представлені перші дані про наявність ільменіту високих концентрацій у русловій частині річки Ірші, що підтвердило його статус першовідкривача космічного металу в українському Поліссі.
Професор Бєльський опублікував більше 20 праць з геології, склав одну з перших карт розміщення корисних копалин у Житомирській області. Він є автором фундаментального дослідження «Геологія і корисні копалини Житомирщини» (1941р.). Степан Бєльський зібрав велику колекцію мінералів і гірських порід. Рукопис його книги та зібрана геологічна колекція зберігаються у фондах Житомирського обласного краєзнавчого музею.
У селищі Іршанську на честь видатного ученого Степана Бєльського, який дав поштовх для подальшого дослідження корисних копалин північної частини України та розвитку гірничо-видобувної галузі промисловості у поліському краї, названо один із провулків.
Олександр Голяченко,
краєзнавець
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)