Новоборівська громада

Житомирська область, Житомирський район

СТЕПАН БЄЛЬСЬКИЙ - ПЕРШОВІДКРИВАЧ ІЛЬМЕНІТУ НА ПОЛІССІ

Дата: 13.04.2018 11:06
Кількість переглядів: 1114

Першовідкривачем ільменіту на Полісся є український учений Степан Володимирович Бєльський – геолог, картограф, краєзнавець. Народився С.В. Бєльський 8 січня 1866 р. у місті  Борзні Чернігівської, в учительській родині. У 1894 р. він закінчив Петербурзький гірничий інститут, згодом служив військовим картографом.

Від 1907 р. і до останніх днів життя Степан Бєльський досліджував корисні копалини сучасних Житомирської, Рівненської та Волинської областей. У 1919 р. С.В. Бєльський призначений на посаду завідувача кафедрою кристалографії, мінералогії та геології Волинського інституту народної освіти (тепер Житомирський  державний університет ім. Івана Франка). У 1928 р. він став професором геології Житомирського сільськогосподарського інституту, водночас (від 1929 р.) працював  старшим геологом Українського геологічного тресту.

У 1921 р. Степан  Бєльський розпочав планові дослідження земних надр Волинської губернії. У 20–30-тих рр. експедиціями під керівництвом професора С.В. Бєльського відкрито промислове родовище гранітів, вогнетривких глин, польового шпату, каоліну, кварцитів, ільменіту, топазів. Саме у ці роки ученим були представлені перші дані про наявність ільменіту високих концентрацій у русловій частині річки Ірші, що підтвердило його статус першовідкривача космічного металу в українському Поліссі.

Професор Бєльський опублікував більше 20 праць  з геології, склав одну з перших карт розміщення корисних копалин у Житомирській області. Він є автором фундаментального дослідження «Геологія і корисні копалини Житомирщини» (1941р.). Степан Бєльський зібрав велику колекцію мінералів і гірських порід. Рукопис його книги та зібрана геологічна колекція зберігаються у фондах Житомирського обласного краєзнавчого музею.

У селищі Іршанську на честь видатного ученого Степана Бєльського, який дав поштовх для подальшого дослідження корисних копалин північної частини України та розвитку гірничо-видобувної галузі промисловості  у поліському краї,  названо один із провулків.

 

Олександр Голяченко,

краєзнавець


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь